Day Trade Nedir? Day Trading Yaklaşımı Nedir?

 

Gün içerisinde açılan pozisyonun bazen dakikalar bazen saatler bazen de gün sonu kapandığı işlem biçimine day trading denilmektedir. Day trade nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir konularına değinmek gerekirse; 

  1. BTC fiyatının kontrol edilmesi: Piyasada baskın kripto para birimi olarak kabul edilen Bitcoin’in fiyatının izlenmesini gerekir.  Bitcoin’in fiyatı genel piyasa eğilimlerinin bir göstergesidir. Genel piyasanın alış-satış baskısı eğilimi genel hatlarıyla belirlemektedir.
  1. BTC dominance’ in kontrol edilmesi: BTC hakimiyeti, Bitcoin tarafından işgal edilen toplam kripto para birimi piyasa değerinin yüzdesini ifade eder. BTC hakimiyetini izlemek, Bitcoin’in diğer kripto para birimlerine göre pazar payı hakkında fikir verecektir.
  1. Haberleri kontrol etmek: Piyasaya teknik olarak bakmakla birlikte temel olarak da bakmak gerekir. Bunun için Kripto para birimleri ile ilgili en son haberlerden haberdar olmak, piyasa dinamiklerini anlamak için çok önemlidir. Haberler, farklı fiat paraların değerini ve duyarlılığını etkileyebilir.
  1. En çok kazananları veya en çok kaybedenleri seçmek: Boğa piyasasında (fiyatlar yükselirken), en çok kazananlara bakmak, yükselen fiyat momentumuna sahip kripto para birimlerini belirlemenize yardımcı olabilir. Ayı piyasasında (fiyatlar düşerken), en çok kaybedenlere odaklanmak, açığa satış için potansiyel fırsatlar sunabilir.
  1. Destek ve direnç seviyelerinin değerlendirilmesi ve buna göre işlem takibi: Destek ve direnç seviyeleri, bir kripto para biriminin alım veya satım baskısı bulma eğiliminde olduğu fiyat seviyeleridir. Bu seviyelerin analiz edilmesi, işlemler için en uygun giriş ve çıkış noktalarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Destek ve direnç seviyeleri belirlendikten sonra yatırımcılar, bu önemli fiyat seviyelerini dikkate alarak işleme ne zaman girip çıkacaklarına karar verebilirler.
  2. Trend: Trend’i takip etmek çoğu zaman kazandırır. Web3, AI, Defi, memecoin, Çin menşeili vs. gibi coinler trend olabiliyor. Dolayısıyla trendde olan coinleri takip etmek fırsatlar verebilir.

 

VEser X (Twitter): https://twitter.com/OfficialEser